https://www.freecontoseroticos.com

Marks and Spencer – slávna britská módna značka

0 3 383

Marks and Spencer logo

Marks and Spencer je britská značka, známa aj ako M&S; bežne medzi ľuďmi aj ako Marks and Sparks, Marks’s  alebo jednoducho Marks), ktorú nájdete na oblečení, potrebách do domácností či luxusnom jedle. Firma má hlavné sídlo v Londýne. Po celom svete zamestnáva viac ako 83 tisíc zamestnancov a ročný predaj dosahuje hodnotu cez 12 miliárd eur.

Marks and Spencer je obrovská firma s veľkým obratom a vysokým ziskom. V roku 1998 sa Marks and Spencer stal prvou britskou firmou, ktorá vykázala ročný zisk nad úrovňou jednej miliardy eur. Po tomto rekorde však firmu čakali pomerne ťažké časy. Očakával sa ďalší rast, prišiel však úpadok. V posledných rokoch sa však značke Marks and Spencer podarilo opäť dostať na rastúcu trajektóriu.

Z histórie

Marks and Spencer patrí vo svete módy medzi najstaršie značky. Firma vznikla už v 20. storočí – presnejšie v roku 1984.

Príbeh značky Marks and Spencer je zaujímavým príbehom dvoch šikovných ľudí. Zakladateľmi tejto značky sú, ono to nie je ťažké uhádnuť, páni Marks a Spencer.

Michael Marks bol pôvodom bieloruský Žid, ktorý emigroval do Veľkej Británie. Po príchode do krajiny pracoval krajčírskej firme a učil sa angličtinu. Thomas Spencer bol pokladníkom vo firme, kde Michael Marks pracoval.

Začiatky boli pre pre Marska zložité. Svoju firmu priviedol k životu vďaka pôžičke jeho zamestnávateľa. Spolu so Spencerom si otvorili malú predajňu na miestnom trhovisku. Bol to úspech, ktorý bol nasledovaný otváraním ďalších predajní.

V 20. storočí si značka získala verejnú pozornosť tým, že predávala výlučne veci vyrobené vo Veľkej Británii. Marks and Spencer sa tejto marketingovej stratégie držal až do 90-tych rokov minulého storočia, kedy takéto správanie vzhľadom na postupujúcu globalizáciu už nebolo možné. Súčasťou dôrazu na britské výrobky bol aj veľký dôraz na kvalitu výrobkov nesúcich označenie Marks and Spencer.

V roku 1958 Marks and Spencer začal predávať aj vianočné koláče a pudingy. Ponuka jedla sa výrazne zvýšila s rozšírením chladiarenskej techniky. O rok neskôr bolo v obchodoch Marks and Spencer zakázané fajčiť. Na tú dobu to bol revolučný krok vpred.

Medzinárodná expanzia sa začala pomerne skoro. Už v roku 1973 Marks and Spencer začal otvárať predajne v Kanade. O pár mesiacov na to táto aktivita začala aj v susednom Francúzsku.

Na vrchole svojej slávy sa značka ocitla v rokoch 1997 až 1998. Toto bolo obdobie, kedy značka dosahovala najvyššiu ziskovosť. Toto pekné obdobie však bolo pomerne rýchlo vystriedané úpadkom.

Celý tento proces súvisel s tým, že Marks and Spencer si neskoro uvedomil, ako globalizácia mení biznis s módou. Marks and Spencer začal príliš neskoro presúvať výrobu do lacných ázijských krajín. Toto oneskorenie spôsobilo niekoľko rokov vlečúcich sa problémov.

Produktové línie a módne kolekcie

Marks and Spencer predáva svoje výrobky pod rôznymi subznačkami či produktovými líniami.

Medzi najznámejšie patria:

 • Limited Collection
 • Per Una – móda pre mladšie ženy
 • North Coast
 • Portfolio – určené pre 40 až 55 ročné ženy z biznisu
 • The Indigo collection – pre 18 až 25 ročné ženy
 • Babywear
 • Autographmóda pre obe pohlavia
 • Blue Harbour – pánska móda

Predajne

Marks and Spencer má po svete dokopy asi 800 obchodov. Približne polovička z nich sa nachádza doma vo Veľkej Británii.

Marks and Spencer predajňa

Na Slovensku má Marks and Spencer spolu 8 obchodov.

Dve z nich nájdete v Bratislave:

 • Avion
 • Eurovea

Predajne Marks and Spencer sa nachádzajú aj v týchto mestách:

 • Košice
 • Trenčín – OC Laugarício
 • Nitra – OC Mlyny
 • Banská Bystriaca – Europa shopping centre
 • Košice – 2 predajne Optima a Doubletree

Marks and Spencer prevádzkuje aj internetový obchod. Nájdete ho na adrese Marksandspencer.com. Posielanie tovaru na Slovensko však nefunguje.

 

 

 

 

Zanechajte odpoveď

Your email address will not be published.

tamilkamaverisex.com grind the floor.
www.kambimalayalamkathakal.cc breakfast fucked from behind.
https://mysexstory.pro/